Uzmanı uyarıda bulundu: Kış aylarında su içmemek hastalığa davet!

Havaların soğumasıyla beraber su tüketiminde de azalma görülebiliyor. Yeterli su tüketmemenin oluşturduğu sağlık tehdidi konusunda Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Sena Nazlı uyarılarda bulundu.  Günlük 2, 2 buçuk litre su içmenin önemine dikkat çekerek, su tüketiminin vücudumuzun çeşitli fonksiyonlarını düzenlemede kritik bir rol oynadığını vurgulayan uzman, yeterli su tüketmemenin hastalıklara davetiye çıkardığını belirtti.

SUSAMAK İÇİN AŞIRI TERLEMEYİ BEKLEMEYİN!

Diyetisyen Nazlı, soğuk hava koşullarında su içmek için susamayı veya aşırı terlemeyi beklemenin doğru olmadığını belirtiyor. Vücudunun büyük bir kısmının sudan oluştuğunu hatırlatarak, organların doğru bir şekilde çalışabilmesi, vitamin ve minerallerin taşınabilmesi ve zararlı mikroorganizmaların vücuttan atılabilmesi için su tüketiminin hayati önem taşıdığını ifade ediyor.

Nazlı, günlük su tüketiminin 8-10 bardak ya da 2, 2 buçuk litre civarında olması gerektiğini belirtiyor. Aşırı su tüketiminin de zararlı olabileceğine dikkat çekerek, 5 litreye kadar çıkmanın vücutta mineral kaybına neden olabileceğini ve bu durumun hayati risklere yol açabileceğini söylüyor.

ÖZELLİKLE YAŞLI VE ÇOCUKLAR SU TÜKETİMİNE DİKKAT ETMELİ!

Diyetisyen, özellikle yaşlıların ve çocukların su içmeye özen göstermeleri gerektiğini vurguluyor. Yaşlılarda su tüketiminin azalabileceğine ancak günlük 2 litre altına düşmemesi gerektiğine dikkat çekiyor. Çocuklarda ise 1, 1 buçuk litre su tüketiminin önemli olduğunu ifade ediyor.

Nazlı, çay ve kahve gibi içeceklerin diüretik etkiye sahip olduğunu belirterek, bu içeceklerin su kaybına neden olabileceğini söylüyor. Bu nedenle, çay veya kahve içilirken mutlaka yanında bir büyük bardak su içilmesini öneriyor. Suyun tadını sevmeyenler için ise meyve dilimleri, limon veya tarçın ekleyerek suyu daha çekici hale getirmenin mümkün olduğunu belirtiyor.

Son olarak, vücudun yüzde 70’inin sudan oluştuğunu hatırlatarak, suyun eksikliğinin vücudun çeşitli problemlerle karşılaşmasına neden olabileceğini ve bu nedenle düzenli su tüketimine özen gösterilmesi gerektiğini vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir