‘Trump, bankaları ve sigorta şirketlerini dolandırdı’

New York eyalet mahkemesi, ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ın fazla mal varlığı bildirimi yaparak ve şirketinin net değerini olduğundan fazla göstererek bankaları, sigorta şirketlerini ve diğer ticari muhataplarını aldattığına hükmetti.

BAĞIMSIZ OLARAK DENETLENECEK

VOA Türkçe’nin aktardığına göre, New York Başsavcısı tarafından Trump aleyhine açılan bir davayı karara bağlayan Yargıç Arthur Engoron, Trump’ın bazı işletme ruhsatlarının ceza olarak iptal edilmesine ve “Trump Organization” şirketinin operasyonlarının bağımsız bir gözlemci tarafından denetlenmesine karar verdi.

35 sayfalık kararda Trump ve adına çalışan yöneticilerin yıllık finansal durumları hakkında yalan söyleyerek uygun kredi ve düşük sigorta primi elde ettiği kaydedilirken, bu yolla yasaların ihlal edildiği belirtildi.

Yargıç Engoron’un Trump hakkındaki cezaya karar vermeden önce 2 Ekim’den itibaren jürisiz bir duruşma yapması planlanıyor. New York başsavcısı James 250 milyon dolar ceza ve Trump’ın kendi eyaleti olan New York’ta iş yapmasının yasaklanmasını istiyor. Engoron duruşmanın Aralık ayına kadar sürebileceğini söyledi.

AVUKATLARI ‘ZAMAN AŞIMI’ DEDİ

Trump’ın avukatları yargıçtan davanın düşürülmesini talep etmiş, ancak yargıç bu talebi reddetmişti. Trump’ın avukatları, James’in yasal olarak dava açmasına izin verilemeyeceğini çünkü Trump’ın eylemlerinden halkın zarar gördüğüne dair herhangi bir kanıt bulunmadığını iddia etti. Ayrıca davadaki iddiaların birçoğunun zaman aşımına uğradığını ileri sürdüler.

New York Başsavcısı Letitia James tarafından Eylül 2022’de açılan davada Trump, çocukları ve Trump Organization şirketi banka kredileri ve sigorta işlemleri konusunda daha iyi ticari şartlar elde etmek için fazla mal varlığı bildiriminde bulunmak ve 10 yıl boyunca yanlış bilgilendirme yapmakla suçlanmıştı. Değerleri abartılan varlıkların arasında Trump’ın Florida’daki Mar-a-Lago mülkü, Manhattan Trump Tower’daki çatı katı dairesi ve çeşitli ofis binaları ile golf sahalarının bulunduğu iddianamede yer almıştı.

SON 6 AYDA 4 SUÇLAMA

James’in açtığı dava, 2024’te Beyaz Saray’a geri dönmek için kampanya yürüten 77 yaşındaki Trump’ın başını ağrıtan yasal sorunlardan sadece bir tanesi. Son 6 ay içinde dört kez suçlanan Trump, Georgia ve Washington’da 2020 seçim kaybını tersine çevirmek için komplo kurmakla, Florida’daki evinde gizli belgeleri saklamakla ve Manhattan’da kendi adına ödenen sus payı ile ilgili iş kayıtlarında tahrifat yapmakla da suçlanıyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir