Kısa Süren Genel Müdürlük Meselesi: Turkcell’de ‘Aile İçi’ Çekişme İddiası

Turkcell’de, 14 Eylül’de Genel Müdürlük koltuğuna oturan Bülent Aksu kısa süre sonra görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı. Fatih Altaylı, Turkcell’de yaşanan istifa şokunun perde arkasını kaleme aldı.

Turkcell’in üst yönetiminde yaşanan kriz istifa ile sonuçlanmıştı.

Gazeteci Fatih Altaylı, Turkcell’deki istifayı ‘aile içi çekişme’ olarak yorumladı. Altaylı’nın yazısından öne çıkanlar şöyle;

“Aslına bakarsanız, dışardan tek parça, monoblok bir parti gibi görünen AK Parti hiç de öyle değil. Tam aksine farklı parçalardan oluşmuş bir mozaik ve bu parçaların arasında çok ciddi bir çekişme, özellikle de 4 sene sonrasına yönelik bir planlama var.”

“İktidarın kontrolündeki kamu ya da kamu paylı şirketlerin gücü, kavganın asıl nedeni. Bunların en önemlileri kamu bankaları ve Turkcell.”

“Turkcell’in eski CEO’su ve kısa sürede görevden alınan genel müdürü Bülent Aksu bu savaşın kurbanı. Aksu’yu yıllardır koruyan, kollayan ve o koltuklara oturtan güç Berat Albayrak idi. Çalık Holding’deki görevinden bu yana Berat Albayrak ile birlikte olan Bülent Aksu bakanlığı döneminde Albayrak’ın yardımcısı idi. Turkcell’in yönetim kurulu başkanlığına da bu sayede gelmişti.”

“Ancak son genel kurulda Turkcell’in yönetim kurulu başkanlığı Berat Albayrak’ın adamından Bilal Erdoğan’ın yakını Şenol Kazancı’ya geçti. Kazancı bu dönemin iki önemli özelliğine sahipti. Hem Trabzonlu idi hem de “Turkish Harvard” diyebileceğimiz Kartal İmam İmam Hatip Lisesi mezunu, Bilal Erdoğan’ın da arkadaşıydı. Uzun yıllardır Erdoğan’ın yanında, önemli görevlerde bulunmuştu. Ve ne yalan söyleyeyim, çok da sempatik biriydi.”

“Kazancı yönetim kurulu başkanı olunca, eski başkan Aksu da genel müdür yapılmıştı. Herkes Turkcell geleneğine uygun olarak yönetim kurulu başkanının, günlük operasyona karışmayacağını düşünüyordu. Ancak öyle olmadı. Kazancı, Bülent Aksu’dan özellikle atamalarla ilgili bazı taleplerde bulundu. Aksu bu talepleri kabul etmedi. Bunun üzerine istifası istendi. O da etti ve gitti. Anlayacağınız Turkcell’deki mesele sizin, benim meselem değil. Aile içi mesele.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir