Deprem bölgesine ‘Eğitimde Tek Yürek’ programı

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Eğitimde Tek Yürek’ programı aracılığıyla Şubat ayında, 70 ildeki gönüllü Anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokulları deprem bölgesinde yer alan 11 ildeki okullar ile paydaş oldu. Gönüllü 952 okul, bölgedeki 876 okul ile eşleştirildi. Program kapsamındaki 876 okulun idarecisine ulaşılarak okulların koordineli bir şekilde uygulayacakları bir kılavuz hazırlandı.

2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde başlayan programda Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine 1800’ü aşkın okulun öğrencileri, öğretmenleri, idarecileri, çalışanları ve velilerinin kardeşlik duygusuyla kenetlendiğini belirten Din Öğretimi Genel Müdürü Ahmet İşleyen, “2023-2024 eğitim öğretim yılı için hazırlanan yeni kılavuzda akademik başarıyı destekleyen faaliyetlerin yanı sıra sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif çalışmalara yer verilerek öğrencilerimizin akademik, psikolojik ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesi amaçlandı” dedi.

NAKİL ÖĞRENCİLERE DE DESTEK
Program kapsamında ev ve hastane ziyaretleri ile depremden etkilenen öğretmen, öğrenci ve ailelerine psikolojik destek verildi. Ayrıca ihtiyaç sahibi ailelerin bulundukları illerde yerelde ihtiyaçlarının karşılanması için ilgili birimler aracılığıyla yardım sağlandı. Okullarda gerçekleştirilen kermes ve benzeri yardım faaliyetleriyle elde edilen gelirle bölgede ısınma, barınma ve temel ihtiyaçların karşılanması amaçlandı. Başta konteyner sınıflar olmak üzere kumanya, kişisel hijyen ve temizlik malzemesi ile nakdi yardımlar, okul aile birlikleri hesabı ile bölgeye ulaştırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir