CHP’li Okçuoğlu: GES projeleri hayvancılığı yok ediyor

Elazığ İl Özel İdaresi CHP Meclis Üyesi Mahmut Okçuoğlu, Karakoçan ilçesinde çiftçilerin hayvanları için kullandıkları mera alanlarına özel firmaların talebiyle Güneş Enerji Santrali (GES) kurulmak istendiğini söyledi. Okçuoğlu, “Hayvancılığın en yoğun olduğu bölgede Elazığ’da, hayvancılığın yüzde 15-20’sinin karşılandığı bölgede yatırım yapmayı öngören planlar buradaki hayvancılığın önünü de tıkamış olur. Kızılca köyü, Kavakdere köyü, Karapınar köyü ve özellikle Yenimahalle buraların hepsi mera alanı” dedi.

‘TARIMSAL ALANLARDA GES YAPILMAK İSTENİYOR’

ANKA’nın aktardığına göre, Mahmut Okçuoğlu şunları söyledi:

“Karakoçan ilçesinde elektrik toplanma merkezinin oluşturulmasından sonra sık sık dile getirdiğimiz tarımsal alanların GES’e dönüştürülmemesi konusunda kurum müdürlerimize uyarılarda bulunmuştuk. Son zamanlarda Karakoçan ilçemizde büyük firmaların mera alanlarını arsaya dönüştürerek 10 megabayt 15 megabayt ticari amaçlı GES için başvuruda bulunduklarını ifade etmek istiyorum. Karakoçan Hamzalı köyümüzde bir firma, tarımsal arazi ve mera alanı olan yaklaşık 200 dönüm alana GES yapılmasını istenmektedir. İlgili firma ve birim müdürlerimiz oraya geldiğinde köylülerimizin kesinlikle buna karşı çıktı, bilgi dahi istemeyerek mera alanlarımızın hazineye dönüştürülüp GES yapılmaması konusunda çok büyük bir tepki gösterdi. Devlet büyüklerimizin birinden birisini feda etmesi lazım, ya tarımcılığı geliştirilmesi lazım ya da enerjiye önem verilmesi lazım.

‘FİRMALARIN YATIRIM YAPMASINA KARŞI DEĞİLİZ’

Burada son zamanlarda çıkan yasa ile mera alanlarının çok çabuk şekillerde ve çok kolay şekillerde dönüştürülmesi, bu tür faaliyetlerin yapılması gerçekten hayvancılığın önünü tıkamaktadır. Biz burada firmaların yatırım yapmasına karşı değiliz ancak bu yatırımlarını yaparken daha çok marjinal alanların dönüştürülmesi, buralarda GES yapılması lazım. Hayvancılığın en yoğun olduğu bölgede, Elazığ’da hayvancılığın yüzde 15-20’sinin karşılandığı bölgede yatırım yapmayı öngören planlar buradaki hayvancılığın önünü de tıkamış olur. Kızılca köyü, Kavakdere köyü, Karapınar köyü ve özellikle Yenimahalle buraların hepsi mera alanı. İlgili firmaların siyasi baskı kurarak bu mera arazilerini dönüştürdükleri haberlerini alıyoruz” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir