Blinken: Tenef Üssü saldırısına “katmanlı ve uzun süreli” cevap vereceğiz

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Suriye-Ürdün sınırındaki Amerikan üssüne düzenlenen saldırıya ilişkin, “Biz karşılık vereceğiz ve bu karşılık çok katmanlı olacak, aşamalar halinde ve uzun süreli şekilde gerçekleşecek” dedi.

ABD ordusu, Ürdün’deki Tenef Üssü’ne insansız hava aracı saldırısında üç ABD askerinin öldüğünü ve 25 kişinin yaralandığını açıkladı. ABD ordusu saldırının Ürdün topraklarında olduğunu belirtirken Ürdün hükümeti, üssün Suriye sınırlarında olduğunu söyledi. ABD Savunma Bakanı Austin, “ABD güçlerine yönelik saldırılardan İran destekli milisler sorumlu ve biz de kendi seçtiğimiz zaman ve yerde karşılık vereceğiz” dedi. Irak’ta İran destekli Şii milis yapıların yer aldığı “Irak’ta İslami Direniş” grubu ise ABD askerlerine yönelik İHA saldırısını kendilerinin düzenlediğini iddia etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Washington’da ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, 3 Amerikan askerinin öldüğü saldırıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Blinken, saldırıda hayatını kaybeden askerler için yas tuttuklarını ve bir daha böyle saldırıların olmaması için mümkün olan her tedbiri aldıklarını ifade ederken, Joe Biden yönetimi olarak askeri karşılık seçeneklerini değerlendirdiklerini hatırlattı.

Blinken, ABD’nin ne şekilde karşılık vereceğine ilişkin soruya, “Dün Başkan’ın da belirttiği gibi, bizkarşılık vereceğiz ve bu karşılık çok katmanlı olacak, aşamalar halinde ve uzun süreli şekilde gerçekleşecek” şeklinde yanıt verdi.

İran’la bir savaş peşinde olmadıklarını belirten Blinken, 7 Ekim’den bu yana bölgede gerilimin çok arttığını ve ABD’nin Orta Doğu’daki çıkarlarını korumaya devam edeceklerini kaydetti.

TIKLAYIN – Suriye-Ürdün sınırındaki İHA saldırısında üç ABD askeri öldü, 25 kişi yaralı: ABD’den misilleme mesajı

TIKLAYIN – ABD’nin Suriye-Irak-Ürdün üçgeninde vurulan stratejik konuşlanması: Kule 22

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir