Almanya’da neler oluyor… Turizmi bekleyen tehlike

TUI’nin CEO’su Sebastian Ebel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda İkinci Dünya Savaşı sırasında “her zaman Nazilere yakın profesyonel meslektaşlarıyla karşı karşıya kalan” büyükbabasının bir anısını paylaştıktan sonra “Günümüzde radikal sağ partilerin popülaritesinin hızla artması korkutucu. Almanya’da bunun bizi nereye götürebileceğini bilmeliyiz” diye uyarmıştı. Ebel’in bu açıklamasından sonra; aralarında DER Touristik, Anex Tour, DRV, VIR ve VUSR’un da olduğu firma ve kuruluşlar peş peşe açıklamalar yaptı. Açıklamalarda Almanya’daki ırkçı Nazist AfD Partisi’nin yükselişinin toplumun bütünü için olduğu gibi seyahat sektörü açısından tehlike olduğu buna karşı birleşmek gerektiği, turizmin nefret ve ırkçılığa karşı olduğu belirtiliyor.

DRV: Yabancı düşmanlığının yeri yok

Almanya Seyahat Birliği (DRV) açıklamasında Yabancı düşmanlığının ülkemizde yeri yoktur ve Almanya’nın dünya çapındaki itibarına zarar vermektedir!” denildi.

DER Touristik’ten yapılan açıklamada da “Aşırı sağcılığın tehlikesi gerçektir. ‘Bir daha asla’ deniyor.

Schauinsland Satış Müdürü Detlef Schroer de “Toplum olarak daha kötü olayların yaşanmaması için şimdi ayağa kalkmalıyız” dedi.

Bağımsız Seyahat Acenteleri Derneği (VUSR) Başkanı Marija Linnhoff, “Memnuniyetsizlik, bazı yerlerde ne kadar anlaşılır olursa olsun, asla insanlığı ve demokrasiyi küçümsemek için bir mazeret olamaz. Turizm endüstrisinin, sağcı radikal sloganların yayılmasına karşı mücadelede ön saflarda yer alma sorumluluğu var” diyor.

Çevrimiçi (Online) Seyahat Acenteleri Derneği (VIR) Başkanı Michael Buller de sınırlama, damgalama, popülizm ve sağcı fikirlerin bir ülkeyi ekonomik, sosyal, kültürlerarası ve uluslararası açıdan uçuruma sürüklediğini belirterek “Gelecek nesiller açısından onların büyümelerini ve aşırı sağcı fikirlerden uzak bir bakış açısına sahip olmalarını sağlamak bizim sorumluluğumuzdur” diyor.

Fehmi Köfteoğlu

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir